Centrum rodinného poradenství a terapie

Poradenské služby pro rodiny a děti poskytované ambulantní formou.

+420 733 108 048

pondělí, středa, čtvrtek  9:00 - 17:00 poradenství a terapie pro rodiny

pondělí 10:00 - 17:00, úterý 13:00 - 17:00, středa 9:00 - 17:00 poradenství a terapie pro děti a mladé lidi

Kapacita:
Okamžitá: 1 rodina/1 dítě, mladý člověk
Denní: 3 rodiny, 3 děti nebo mladí lidé

 

Poslání

Centrum rodinného poradenství a terapie podporuje jak rodinu jako jedinečné a pro dítě nenahraditelné místo zdravého vývoje, tak děti a mladé lidi při individuálních obtížích. Poskytuje dlouhodobé odborné poradenství, podporu rodině jako celku i pomoc dětem samotným. Naším cílem je, aby spolupracující rodiny i naši dětští a mladí klienti dokázali zvládnout problémy, které zažívají. Smyslem práce je podporovat přirozené zdroje rodiny i samotných dětí tak, abychom zabránili jejich úplnému rozpadu, podporovat zvládnutí náročných situací, které nemají zdánlivě dobré řešení, poznat své silné stránky a obnovit funkční mechanismy uvnitř rodiny i sebe samého.

Stručná nabídka služeb

  • Poradenství:  Základním poradenstvím je zklidnění situace v rodinném prostředí, porozumění tomu, co se uvnitř rodiny či s některým členem děje. Stanovení základních komunikačních pravidel a pomoc při zhodnocení vnitřních možností rodiny, zda zvládne nepříznivou situaci řešit vlastními silami či potřebuje využít další pomoc. Dlouhodobé poradenství je delší setkávání s ohroženou rodinou jako celkem, ve kterém je každý jeho člen důležitý. Poskytuje čas a místo, ve kterém je možné hovořit o věcech, o kterých jinde a jindy nebylo možné mluvit, sdílet je a prožít. Při této dlouhodobé práci rodina přehodnocuje způsob svého fungování, vztahy, komunikaci, poskytování bezpečí apod. Cílem je opustit nefunkční strategie a najít a vyzkoušet strategie nové.
  • Individuální poradenská péče pro děti a mladistvé: Nabízíme individuální poradenství pro děti od 6 let a mladistvé do 20 let věku. Pomáháme dítěti a mladému člověku poznat a pochopit kým je, jaké jsou jeho silné stránky, co má rádo a co mu pomáhá k tomu, aby bylo postupně schopno svoji nepříznivou sociální situaci vyřešit samo, nebo aby poznalo, komu a v jakém momentě si má říci o pomoc a o podporu. Pracujeme mimo jiné na mapování vlastních zdrojů, posílení sebepojetí, sebehodnocení, zlepšení schopnosti komunikace, nápravě a regulaci psychických a psychofyzických stavů. Obrátit se na nás mohou děti a mladí, kterým se nedaří ve škole, ve vztazích, mají strach, zažívají neúspěch, nebo jakoukoli nepohodu.
  • Podpora při obnovení či upevnění vztahů s rodinou a jinými blízkými osobami: Snažíme se, aby do řešení nepříznivé situace bylo zapojeno co možná nejvíce dostupných členů rodiny. I když se jich řešená situace zdánlivě přímo netýká, nějak ji prožívají, něco si o ní myslí a nějak ovlivňuje jejich prožívání. Aktivně voláme do spolupráce oba rodiče (jestliže jsou dostupní), i přes to, že už společně třeba netvoří ucelenou rodinu (pracujeme s rodinami úplnými, neúplnými, v rozvodovém řízení, rodinami rozloučenými či rozvedenými). Děti se ocitají v těžkých situacích, když jim nejsou k dispozici jeden nebo dokonce oba rodiče.
  • Předávání informací: Cílem této služby je také pomoc rodině při vyřizování běžných záležitostí, kterých se jejich nepříznivá situace týká. K tomuto napomáhá předávání informací z oblasti právní odpovědnosti, školní docházky, finančního zabezpečení, budoucnosti, vztahů, zdravotního stavu apod.
  • Zprostředkování návazných služeb: Jestliže poradenství či podpora rodiny nejsou funkční nebo se ukazují jako nedostatečné, v našem zařízení pomáháme rodině nebo jednotlivým členům vybrat takové odborné služby, které mohou být prospěšné v řešení její nepříznivé situace. Jedná se o kontakt s dalšími odborníky např. z OSPOD, poraden pro řešení finančních problémů, probační a mediační službu, psychologická či psychiatrická péče, léčebny a další. Některé návazné služby není ale možné využít ihned, podle potřeb klienta. Pomáháme tak rodině překonat toto období, podporujeme ji v rozhodnutí k využití následných služeb a udržujeme motivaci aktuální.
  • Pomoc v krizi: Pomoc v krizi je prováděna vždy v akutních situacích psychosociálních krizí klientů a jejich rodin.

Cíle

  • Podpora, obnovení, stabilizace a udržení vztahů uvnitř rodinného systému.
  • Zlepšení kvality rodinného soužití.
  • Podpora a zvýšení rodičovských kompetencí směřujících k řádné péči o děti a tím snížení ohrožení jejich vývoje, a tedy výrazné omezení, případně zastavení rizikového chování jednotlivých členů rodinného systému.
  • Obnova duševního zdraví dítěte.
  • Podpora lepšího sebepoznání a sebepojetí, vedoucí k rozvoji zdravějšího sebehodnocení.
  • Zlepšení schopnosti komunikace, pomoc s navazováním vztahů s druhými.
  • Práce na nápravě a regulaci psychických a psychofyzických stavů.

Cílová skupina

Cílovou skupinou jsou ohrožené rodiny s dětmi, ve kterých se vyskytuje jakákoliv forma rizikového chování (problematické vztahy, role, pravidla, zanedbávání základní péče o děti, ohrožení jejich vývoje, kriminalita, agrese, užívání drog, poruchy chování apod.).

Děti a mládež ve věku 6 – 20 let.

  • Mladí lidé, kteří se objednají na vlastní žádost (zasažení rizikovým chováním; ohrožení rizikovým chováním ve svém rodinném prostředí).
  • Děti, které jsou do péče doporučeny jinou spolupracující institucí (školy a školská zařízení, OSPOD, PMS apod.).

Principy

Pomoc poskytnutá v jakékoliv fázi problému

Respekt pro všechny členy rodiny

Odbornost

Spolupráce

 

Náš tým

Mgr. Juliána Bindásová, Mgr. Pavel Plaček
Tereza Müllerová, DiS., Mgr. Slavomír Farkaš
Mgr. Michaela Rejšková a Martin Holeček, DiS.
Mgr. Miroslav Zavadil, DiS.
Mgr. Taťána Škanderová

Projekt byl realizován za finančního přispění MPSV ČR – oblast podpory rodiny.

Tento projekt byl financován s finančním přispěním Středočeského kraje.

Tento projekt byl podpořen z grantového fondu města Nymburk.

Tento projekt byl podpořen městem Lysá nad Labem.

Činnost SEMIRAMIS z.ú. je podporována v roce 2023 městem Milovice.

Realizaci projektu podpořila Nadace ČEZ.